ÇUKURCA'DA 400 YILLIK DEĞİRMENLERİN RESTORE ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
haber arşivAnasayfa > haber arşiv > ÇUKURCA'DA 400 YILLIK DEĞİRMENLERİN RESTORE ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

ÇUKURCA'DA 400 YILLIK DEĞİRMENLERİN RESTORE ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Hakkâri'nin Çukurca  ilçesindeki 400 yıllık 2 taş değirmen restore çalışmaları başladı.

Yeşil Çeşme Mahallesi'nde bulunan ve yaklaşık 6 yıl öncesine kadar çalıştırılan değirmenler, Çukurca Kaymakamlığı ve İlçe Belediyesi  tarafından restore çalışmalarına başlattı.

 

İlçede üretilen susam, pirinç, buğday ve mısır gibi ürünlerin öğütüleceği değirmen, turizm amaçlı da kullanılacak. Tarihi taş değirmenleri inceleyen Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Sayın Temel Ayca, yaptığı açıklamada “Çukurca Belediyesi olarak Çukurca’nın tanıtımını için bazı projeler hayata geçiriyoruz.  Bunlarda bir tanesi de tahinin markalaşması Çukurca tahininin lezzeti  çok ama asıl amacımız bu lezzeti tüm ülkemize tanıtmak. Burada arkamızda görmüş olduğunuz taş değirmen 400 yıllık değirmen tabi uzun yıllar üretim yapmadığı için çok kötü bir durumdaydı bizde Çukurca Belediyesi olarak restore ediyoruz. İnşallah bu sene burada üretilen susamları burada bu restore ettiğimiz değirmende Çukurca tahini üreteceğiz. Bu projemizin bitmesi ile çukurca ilçemize çok ciddi bir manada katkı sağlayacağız” dedi.

Önümüzdeki senede susam üretiminde çok ciddi bir artış beklediğini söyleyen Ayca,  şöyle söyledi. ”insanlar markalaşma sayesin de daha çok susam elde edilecek ve tarımsal üretiminde ciddi bir artış olmasını hedefliyoruz. Bu yıl projemize markalaşarak yola çıkacağız markamızın adı da Zap olacak. Zap markasını tescil ettik. İnşallah bunda sonra ürünlerimiz Zap markası adı altın da piyasaya sürülecek. Ben bu projenin hayata  geçmesi  için çalışan ve emeği  geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

 

 

25.09.2018

BİZE ULAŞIN

Yeşil Çeşme Mah. Cumhuriyet Cad. No: 5 Çukurca Belediyesi Çukurca / HAKKARİ
+90 438 511 20 87
+90 438 511 20 87
www.cukurca.bel.tr
info@cukurca.bel.tr